Zasady bezpiecznej pracy w warsztacie samochodowym

Warsztat samochodowy to miejsce gdzie pracodawca jest zobowiązany do zapewniania odpowiednich warunków pracy. Muszą być one zgodne zarówno z przepisami bezpieczeństwa jak i higieny pracy. Aby prowadzić dobry biznes należy na bieżąco być z nowinkami technologicznymi ale przede wszystkim zapewnić godne warunki pracy swoim pracownikom.

Wymogi obiektu

Warsztat samochodowy jako budynek musi spełniać wiele norm oraz wymagań budowlano - technicznych, aby być miejscem bezpiecznym dla pracownika. Ważne aby pomieszczenia warsztatowe były dopasowane do rodzaju wykonywanej pracy i liczby zatrudnionych pracowników. Również budynek powinien być w posiadaniu skutecznej wentylacji. Zarówno tej ogólnej jak i miejscowej. Wentylacja miejscowa ma na celu usuwanie szkodliwych gazów oraz pyłów bezpośrednio obok źródła ich emisji. Warsztaty powinien ponadto posiadać odpowiednie oświetlenie zarówno naturalne jak i sztuczne - elektryczne. Jednym z najlepszych rozwiązań dla tego typu warsztatów są świetliki dachowe, które pozwalają na równomierne oświetlenie pomieszczeń zakładu. I tak ważne aby oświetlenie było dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy w danym zakładzie i tak np. przy wykonywaniu pracy:


- przy pracach blacharskich - 300 luxów,
- przy pracach lakierniczych - 750 luxów,
- przy nadwoziu - 500 luxów.


Warsztat ponadto powinien być zabezpieczony przed wilgocią jak i zbyt wielkimi wahaniami temperatury. Nie powinno być w nim ani za zimno, ani za gorąco. Co bardzo ważne zakład pracy powinien posiadać kompleksowe pomieszczenia sanitarno - higieniczne.

Zagrożenia występujące w pracy mechanika samochodowego

Bhp w warsztacie samochodowym to rzecz najważniejsza. Co wiadome warsztat samochodowy jest również miejscem, w którym mogą wystąpić zagrożenia chemiczne, wybuchowe lub pożarowe. Należy z powyższego powodu chronić we właściwy sposób drogi oddechowe oraz skórę. Zagrożenia te wynikają bezpośrednio ze stosowania w warsztacie środków chemicznych, które są używane głównie przy dezynfekcji, myciu oraz lakierowaniu, czy używaniu farb oraz gazów wydzielanych podczas spawania. Aby unikać tego typu niebezpieczeństw należy zastosować możliwie szczegółowo do poniższych zasad bhp mechanika samochodowego:


- bardzo ważne aby czytać etykiety chemicznych preparatów, które są stosowane w zakładzie pracy. Co ważne powinny być one przechowywane w pojemnikach specjalnie do tego przeznaczonych, zgodnie ze wskazówkami, które daje nam producent,
- kiedy stosujemy preparaty mające drażniący wpływ na naszą skórę oczy bądź drogi oddechowe, należy pamiętać o środkach ochronnych takich jak: rękawiczki, okulary ochronne czy półmaski dopasowane do kształtu twarzy,
- należy zwracać uwagę, czy instalacja elektryczna w warsztacie czy przewody elektryczne elektronarzędzi jak również przedłużacze posiadają nieuszkodzoną izolację. Warto sprawdzać regularnie czy gniazda elektryczne spełniają wymogi ochrony przeciwpożarowej oraz czy ich mocowanie na ścianach jest solidne. W razie konieczności należy zastosować przenośne urządzenia zasilane tak zwanym napięcie bezpiecznym - 24V,
- wyposażyć zakład w niezbędny sprzęt do gaszenia ewentualnych pożarów,
- ważne aby upewnić się, że wyznaczona droga ewakuacyjna nie jest niczym zastawiona i możliwe jest w razie potrzeby bezpieczne wydostanie się z pomieszczenia kiedy wybuchnie pożar.

Co polecają nasi klienci