Narzędzia warsztatowe - bhp

W każdym warsztacie znajduje się sporo różnego typu narzędzi. Są one niezbędne do tego, by możliwe było wykonywanie codziennej pracy. Trzeba jednak pamiętać, że wiele z tych narzędzi może być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad BHP podczas ich użytkowania. To właśnie one zapewniają bezpieczeństwo podczas pracy. Jakie są rodzaje narzędzi używanych w warsztatach? Jakie są zasady BHP podczas ich użytkowania?

Rodzaje narzędzi używanych w warsztatach samochodowych

Lista narzędzi warsztatowych jest bardzo długa. Oczywiście nie wszystkie znajdują się w każdym warsztacie, ponieważ ich stosowanie jest uzależnione od profilu firmy. Można jednak określić najczęściej wykorzystywane rodzaje narzędzi w warsztatach. Są to:

- Podnośniki samochodowe - trapezowe, farmerskie, podstawki samochodowe, podnośniki typu żaba, żurawie warsztatowe.
- Wciągarki i wyciągarki - łańcuchowe, elektryczne, linowe.
- Prasy.
- Prostowniki.
- Ściągacze łożysk, piast i sworzni.
- Blokady i ściągacze rozrządu.
- Próbniki - ciśnienia sprężania, ciśnienia oleju, podciśnienia, szczelności cylindrów, szczelności uszczelek głowicy.
- Smarwonice i tawotnice ręczne i pneumatyczne.
- Narzędzia blacharskie - kowadła, łyżki, młotki, klamry, rozpieraki, piaskarki.
- Narzędzia przeznaczone do elektroniki, wulkanizacyjne, do wymiany szyb, do chłodzenia i klimatyzacji itd.

W rzeczywistości lista narzędzi warsztatowych jest bardzo długa i w zależności od profilu warsztatu może ona być zdecydowanie dłuższa lub krótsza. Im bardziej wyspecjalizowany warsztat, tym więcej narzędzi z danej kategorii jest w nim używanych. Warto więc pamiętać, że ta lista może się rozszerzyć.

Zasady bhp podczas ich użytkowania

BHP w warsztacie samochodowym jest niezwykle ważne. Pamiętajmy, że w warsztatach są narzędzia i sprzęty, które nieprawidłowo używane mogą stanowić poważne zagrożenie. Z tego właśnie powodu ustalono szczegółowe zasady, które regulują pracę z nimi. Narzędzia warsztatowe bhp idą ze sobą w parze. Dla własnego bezpieczeństwa należy trzymać się zasad. Na początek należy pamiętać o utrzymaniu porządku w hali warsztatowej. To ważne ze względu na to, że zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się na zabrudzonej podłodze. Warto pamiętać też o odpowiednich oznaczeniach, które informują o tym, że mechanik aktualnie znajduje się pod samochodem. Jeśli chodzi o narzędzia, to pracownik jest zobowiązany utrzymać je w czystości, a przed użyciem sprawdzić także ich stan.

Obowiązkowe jest też odłączenie ich od sieci energetycznej po zakończonej już pracy. W instrukcjach BHP znajdują się też dokładne informacje na temat tego, jak powinny być używane poszczególne narzędzia. Przykładowo, w instrukcji zwykle jest umieszczony zakaz wybijania łożysk lub kół zębatych za pomocą młotka i przecinaka zamiast specjalnych ściągaczy. Z narzędzi pod żadnym pozorem nie należy usuwać znajdujących się na nich osłon. Żaden pracownik warsztatu nie może lekceważyć rygorów pracy i utrzymania porządku na stanowisku.

Co polecają nasi klienci