Arborystyka- bezpieczeństwo podczas pielęgnacji zieleni

Drzewa są kluczowym elementem zieleni miejskiej, jak też wielu ogrodów, parków i działek. Aby ich obecność nie była zagrożeniem dla ludzi, muszą być odpowiednio pielęgnowane.

Co to jest arborystyka?
Arborystyka to rozwijająca się dyscyplin naukowa, która bezpośrednio dotyczy uprawy, pielęgnacji oraz badania drzew i krzewów. Za ojca współczesnej arborystki uważany jest amerykański biolog i fitopatolog Alex Shigo. Najczęściej obiektem badań są pojedyncze drzewa lub ich grupy. W praktyce specjaliści w tym zakresie zajmują się doborem drzew i krzewów, nasadzeniami oraz nawożeniem czy zwalczaniem szkodników, oraz ostatecznie przycinaniem i usuwaniem roślinności.

Kto to jest arborysta?
Arborysta jest specjalistą od drzew. Arboryści pracują jednakowo w miastach, jak i na wsi. Drzewa są uznawane za bardzo ważne także dla krajobrazu miasta. Jednakże mogą stwarzać zagrożenie dla mieszkających obok pojedynczych drzew czy ich grup–ludzi. Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja drzew. Arborysta nazywany czasami chirurgiem drzew usuwa uschnięte gałęzie, prześwietla i przycina korony drzew, a w ostateczności decyduje o wycince poszczególnych drzew lub ich partii.

Zasady bezpiecznej pracy podczas pielęgnacji zieleni
Podczas przycinania i drzew stosuje się różne narzędzia tnące, a także drabiny. Aby zapobiec możliwym obrażeniom podczas pracy z tymi narzędziami, należy ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Wszystkie czynności związane z przycinaniem wysokich drzew powinny być wykonywane pod bezpośrednim nadzorem specjalistów. Przycinanie wysokich drzew może być wykonywane z drabiny - bezpiecznie przymocowanej hakami. Zabrania się pracy na drabinach z połamanymi stopniami.

Podczas pracy na drabinie wyższej niż 3 m drugi pracownik musi znajdować się u podstawy drabiny. Przycinanie drzew podczas deszczu i po nim do czasu wyschnięcia pnia gałęzi szkieletowych jest niedozwolone. Podczas przycinania drzew nie wolno wspinać się na drzewa i stawać na cienkich gałęziach. Pracownicy wykonujący cięcie drzew powinni być wyposażeni w rękawice, pasy bezpieczeństwa, okulary, kaski.

Środki ochrony indywidualnej do pracy na wysokości
Praca na wysokości wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia i życia pracownika, dlatego ma szczególne wymagania dotyczące bezpieczeństwa. Przede wszystkim jest to stosowanie środków ochrony osobistej pracowników. Wszyscy pracownicy pracujący na wysokości muszą zostać przeszkoleni w zakresie środków bezpieczeństwa i uzyskać odpowiednie kwalifikacje. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikowi podczas pracy na wysokości, wyposażono go w środki ochrony indywidualnej (ŚOI). Wydaniem ŚOI chroniącego przed upadkiem z wysokości zajmuje się pracownik odpowiedzialny za organizację ochrony pracy. Rodzaje ŚOI do pracy na wysokości to:

  • kask chroniący przed urazami głowy;
  • okulary, osłony lub ekrany chroniące oczy;
  • rękawiczki ochronne antyprzecięciowe;
  • obuwie odpowiedniego typu chroniące przed urazami stóp oraz odzież ochronna;
  • kamizelki sygnalizacyjne;
  • system utrzymujący lub pozycjonujący, który obejmuje: pas bezpieczeństwa z karabińczykiem, do którego przymocowana jest lina zabezpieczająca, element mocowania kotwicy.

Co polecają nasi klienci

Powiązane produkty